Hastanemiz iki tam zamanlı çocuk uzmanı ve gece nöbet ekibiyle 24 saat poliklinik ve 10 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitesi ile hizmet vermektedir.

Hastanemiz; Bebek Dostu Hastane olup, doğan her bebek, bebek bakım odasında ilk bakım, muayene ve gerekli durumda müdahalesi yapılıp, en kısa sürede anne yanına verilmektedir. Emzirme konusunda bebek hemşiresi tarafından eğitim verilip, yardımcı olunmaktadır. Herhangi bir sorunu olmayan bebekler yenidoğan tarama testi, işitme testi yapılıp, bebek bakımı ile ilgili bilgi verilerek, 3-4 gün içinde ilk poliklinik değerlendirmesine gelmek üzere taburcu edilmektedir.

Poliklinikte 0-16 yaş grubu çocukların; sağlam çocuk izlemi, gelişim takibi,  aşı uygulaması, çocuk hastalıkları ile ilgili ayrıntılı muayene sonrası tanı, tetkik ve tedavisi yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı’na ait aşılar yanında, bakanlık kapsamı dışındaki grip, rota virüs ve benekli menenjit etkenine karşı da ailenin isteği doğrultusunda aşı yapılmaktadır. Poliklinik kontrolüne gelen 1. ayını doldurmuş her bebeğe, doğumsal kalça çıkığı taraması için kalça ultrasonu yapılmaktadır.

Bebeklere 4. aydan itibaren koruyucu kan damlası verilmekte olup, yeterliliği 7-8. ay kontrollerinde yapılan tetkikle teyit edilmektedir. Kan düzeyi düşük olan bebeklere tedavi dozunda kan ilacı verilmektedir. Gelişimin hızlandığı erken çocukluk ve ergenlik döneminde vitaminsizlik ve kansızlık olasılığı artmakta olup, muayene ve tetkikle tespit edilip tedavi edilmektedir.

Tartı ve boyu yaşına göre çok geri kalan iştahsız çocuklar olası bir hastalık açısından tetkik edilip, gelişimini artırıcı özel mama; inek sütü alerjisi olan olgulara antialerjik mama veya nörolojik olarak yeterli beslenemeyen çocuklara mama rapor edilmektedir.

Ciddi hastalığı tespit edilen; bronşit, zatürre, bakteriyemi, enterit, ağır idrar yolu enfeksiyonu vb. olgulara yataklı katımızda kısa süreli yatış (müşahede ) veya hastalığın ağırlığına göre uzun süreli yatışla tedavi yapılmaktadır.

Yenidoğan Yoğun Bakım ünitemiz; erken doğum (prematüre, solunum yetmezliği), yeni doğan sarılıkları ve birçok kritik hastalığa müdahale edebilecek ekip ve teknolojiye sahiptir.
Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde;

  • Yapay solunum cihazları
  • Fototerapi cihazları mevcuttur.
  • Yenidoğan Yoğun Bakım ünitemiz  10 yataklı kapasite ile 24 saat hizmet vermektedir.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH