Diyabetli olmak ve diyabeti dengede olmak nedir?

Diyabet günümüzün ciddi sağlık sorunudur. Adeta bu yüzyılın vebası halinde olup, ülkemizde her üç kişiden biri obes ve sekiz milyon kişi diyabet olacak kadar salgın yapmıştır. Dengesiz beslenme sonucu kilo artışı, sağlıksız yaşam, hareketsizlik ve genetik yatkınlık görülen bahanelerdir.

 

Adı şeker olan bu hastalık aslında kara melektir, öldürür demek daha doğrudur. Diyabeti önlemek geciktirmek mümkündür ama başlamış diyabeti tedavi ile yok edip zararsız hale getirmek mümkün değildir. Fakat zararı en aza indirmek mümkümkündür, buda diyabeti dengede tutmakla olur.

 

Beslenme düzenlemesi, kilo verme, egzersiz yapma diyabeti geciktirir, önler, hatta başlamış diyabeti bile düzenler, kontrol altına alır. Diyabet vücudun tüm sistemlerini sinsice bozan bir afettir. Körlük, felç, ayak kesilmesi böbrek yetmezliği, kalp krizi yapabilir. Vücudumuzda damarı olan her yeri bozan bir hastalıktır. Tüm vücudu bu nedenle etkiler, hızla yaşlandırır ve organları hasar ile beraber çöküşe geçirir.

 

Tedavi olmak demek; ömür boyu ilaç ve insülin kullanarak şekeri bastırmak demek değildir. Kaslarımızı kullanarak şekerin yakılması ve harcanmasını sağlamalı. Aynı zamanda Pankreası tekrar yeterli ve çalışır hale getirmek gerekir. Bunu da ya eksik insülini dışarıdan ilave edeceğiz ya insülin salgılanmasını artırıcı ilaç vereceğiz, ya da var olan insülinin yetmesi için kilo verip idare edeceğiz. Tabiki kilo almamak ve uygun gıda ile şeker yükseltici beslenmeyi önlemekte önemlidir.

 

Bu kara melek olan hastalık kontrol altında olmalıdır. Açlık şekerini ölçmek, kan şekerinizin dengeli olup olmadığını göstermek için yeterli değildir. Mutlaka tokluk şekerinizi de ölçmek gerekir. Yemeğinde, ağzınıza attığınız ilk lokmadan tam iki saat sonra, yaptığınız ölçüm tokluk şekerinizi gösterir. Çoğu hastada açlık şekeri kabul edilebilir değerlerde iken tokluk şekeri çok yüksek olabiliyor.

 

Kan şekerinizin nasıl seyrettiğini dengede olup olmadığını gösteren son derece önemli ve pratik bir laboratuvar testi kullanıyoruz.

 

HbA1c; Kan şekerine bağlı değişen bu test, üç aylık ortalama kan şekeri hakkında bize bilgi verir. Şekerinizin dengede olup olmadığını anlamaya yarar. ‘HbA1c=Açlık kan şekeri+ tokluk kan şekeri’ nin ortalamasını yansıtır.

 

Özetle; HbA1C ölçümünün anlamı alınan sonuca göre son 3 aylık kan şekeri ortalamasını ve diyabetin iyi seyrettiği hakkında bilgi verir.

 

HbA1c normalde %4.5 olmalıdır.

Şeker hastalarında istenilen seviye %6 olmasıdır.

Bununla birlikte %6.5 ve altı kabul edilebilir değerdir.

6. 5’un üzeri ise organ hasarları yönünden diyabete bağlı hastalıklar çıkabileceğinden risk taşır.

 

. . . . . . . . . . . . . . . . HbA1c değeri

% 5-6 ise hasta şekerin çok iyi kontrol ediyor

% 6 -7 iste hasta şekerini orta düzeyde kontrol edebiliyor.

% 7–8 ise hasta şekerini kötü kontrol ediyor.

% 9 ve üzeri ise hasta şekerini kontrol edemiyor. Risk çok yüksek anlamına gelir.

Eğer HbA1c yüksek ise bunun nedenleri araştırılır, diyet ve ilaç ayarlaması yapılır.

 

. . . . . . . . . . HbA1c ye göre tahmini şeker ortalamamız şöyledir.
4 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 65

5 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 100

6 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 135

7 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 170

8 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 205

9 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 240

10 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 275

11 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 310

12 ise son üç aylık kan şekeri ortalaması yaklaşık: 345

 

Siz hastalarımıza önerimiz bu yüz yılın vebası diyabetten daha az zarar görmek için kontrollerinizi düzenli yapmanızdır. Bunun için hastalığınızın dengede olduğunu takibiniz gerekir. Dengede olmak ta HbA1c tetkikinizi her 3 ayda bir yapılmasıyla anlaşılır.

 

 Uz. Dr. Muhammet Benzer

İç Hastalıkları Uzmanı

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH