Dirsek Ağrısı

Dirsek Ağrısı

Dirsek ağrısı farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ağrı sadece dirsek kaynaklı olabileceği gibi boyun omuz ya da ön koldan kaynaklanan ağrıların dirseğe yayılması sonucu da oluşabilir.

Dirsek ağrısına sebep olabilecek  başlıca hastalıklar:

  1. Romatizmal hastalıklar: Özellikle romatoid artrit, ateşli romatizma ve gut dirsek eklemini etkileyebilir.
  2. Dirsek kireçlenmesi: İleri yaşlarda dirsek ekleminde kireçlenme görülebilir. Özellikle dirseğe yönelik tekrarlayan travmalar sonucu kireçlenme oluşabilir.
  3. Dirseğe yönelik darbeler: Darbenin ağırlığına göre dirsek ekleminin yapısını bozarak eklemde ağrıya yol açar.
  4. Tendinit ve bursitler: Dirsekteki tendonlar ve bursa denilen keseciklerde zaman zaman  iltihaplanmalar meydana gelebilmektedir. Pratikte en sık görülen dirsek ağrısı nedeni Tenisçi Dirseği olup lateral epikondil denen dirseğin dış kısmının iltihaplanmasıdır. Tenisçi dirseğinin sebebi aşırı ve tekrarlayan hareketler sonucu el parmaklarını yukarı kaldıran kasların dirsekteki yapışma yerindeki mikro yırtığa veya inflamasyona bağlıdır. Tenisci dirseği sadece tenis oynayan sporculara özgü bir hastalık değildir. Tenisçilerden daha çok ev hanımlarında bez sıkma, konserve açma ve yer silme hareketleri sırasında yapılan zorlamalar sonrası daha sık görülür. Bunun dışında bahçe işi ile uğraşanlarda, tornavidayı sık kullananlarda ve el bileğini fazla zorlayarak kullananlarda (sekreterlerde) sık görülür.
  5. Sinir sıkışmaları: El ve parmaklara giden sinirler bazen dirsek bölgesinde sıkışarak ele yayılan ağrılara neden olabilirler. Özellikle masa başında çalışan kişilerde dirseğin uç kısmının masaya dayanmasına bağlı görülmektedir.
  6. Doğumsal nedenler: Doğuştan olma bazı hastalıklar da dirsekte ağrı nedeni olabilirler. Dirseğin tekrarlayan çıkığı veya miyozitis ossifıkans, gibi hastalıklar doğuştan veya sonradan olabilir ve dirsekte ağrıya yol açabilir.
  7. Boyun kaynaklı nedenler: Boyun bölgesinden kaynaklanan kireçlenmeler, boyun fıtıkları , boyun tutulması, nadiren boyunda yer kaplayan tümörler de dirseğe yayılan ağrılara neden olabilir.
  8. Metabolik endokrin bazlı dahili hastalıklarda da dirsekte yanma ve uyuşmaya neden olan nöropatik dediğimiz ağrılar olabilir.

Dirsek Ağrılarında Tedavi Yöntemleri

Dirsek ağrısını tedavi etmek ya da en azından azaltmak için yapılabilecek klasik ve en etkili yöntem dirseğe buz uygulamaktır. İnce bir havluya sarılmış bir buz torbası dirseğe 10 dakika süre ile uygulanabilir. Ardından 3-5 gün kadar dirseği dinlendirmekte yarar vardır. Zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Çalışan kişilerde ve sporcularda özellikle hastanın yaşam kalitesini bozmamak adına dirsek ve ön kola uygulanan Kinezyoterapi bantalama teknikleri de oldukça işe yaramaktadır. Kinezyoterapi bantalama tekniği ile 3 gün içinde oldukça iyi sonuç alınabilmektedir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi özellikle romatizmal ve kireçlenme kaynaklı dirsek ağrılarında ilk seçenektir. Hekimin tanısına uygun analjezik, NSAI ya da kortikosteroid ilaçlar kullanılır.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH